Anasayfa » Beslenme » Kış Aylarında Sağlıklı Beslenme Püf Noktaları
Kış Aylarında Sağlıklı Beslenme Püf Noktaları
kis-sebzeleri

Kış Aylarında Sağlıklı Beslenme Püf Noktaları

Kış mevsimini ve soğukları yeterince hissetmeye başladığımız şu haftalarda, yeterli ve sağlıklı beslenme ‘nin sağlanması sıhhatimizi korumak için çok önemlidir.

Havaların soğumasıyla birlikte beslenme alışkanlıklarımız değişip, yağlı ve şekerli besinlere eğilimimiz artar. Kış aylarında daha çok kapalı mekanlarda vakit geçirir ve fiziksel etkinliğimizi düşürürüz. Fiziksel etkinliğin az olması, gecelerin uzamasıyla evde televizyon başında daha çok vakit geçirip, yemek düzeninin atıştırmaya dönmesiyle istenmeyen kilo değişiklikleri yaşayabiliriz.

KIŞ AYLARINA YÖNELİK SAĞLIKLI BESLENME ÖNERİLERİ

İmkan olması durumunda, her mevsimde, mevsiminin meyve sebzelerini tüketmeniz çok önemlidir. Soğuk aylarda vücut direncini artırmak ve gereken vitamin – minerallerin alınması için meyve sebze tüketimi önemlidir.. Bağışıklık sistemini güçlendirici özelliği bulunan A ve C vitamini gibi antioksidan vitaminleri çokça bulunduran havuç, brokoli, kabak, lahana, karnabahar, maydanoz gibi sebzelerin yanı sıra bu aylarda bolca bulunan portakal, mandalina, elma, greyfurt gibi meyvelerin yenmesi önemlidir.

kis-beslenmesi-narenciye

kis-beslenmesi-narenciye

Gerek C vitamini ihtiyacının karşılanmasında gerekse de sıvı alımına katkı sağlaması açısından taze sıkılmış meyve sularının tüketilmesi de önemlidir. Meyve sularının tüketiminde önemli olan sıkıldıktan hemen sonra tüketilmesidir. Çünkü meyve suyunun bekletilmesi C vitamininin azalmasına neden olmaktadır.

E vitamini de savunma sisteminin güçlendirilmesinde etkilidir. Soğuk algınlığı ve diğer enfeksiyonlara karşı vücut direncini arttırmakta, A vitamininin okside olmasını da engellemektedir. E vitaminin iyi kaynakları; yeşil yapraklı sebzeler, fındık ceviz gibi yağlı tohumlar ve kuru baklagillerdir.

Kemik ve Diş Sağlığı

D vitamini, güneş ışınlarıyla deri tarafından üretilen bir vitamindir ve besinlerde pek fazla bulunmaz. D vitamininin yanı sıra, balık, beyin fonksiyonlarının gelişimi için gerekli çoklu doymamış yağ asitleri (omega 3), kalsiyum, fosfor, selenyum ve iyot mineralleri ile E vitamini için de iyi bir kaynaktır. Bu nedenle kış aylarında imkanlar dahilinde haftada 2-3 kez yenilmesi önerilmektedir.

d-vitamini-hangi-besinlerde-bulunur

d-vitamini-hangi-besinlerde-bulunur

Kilo Korunması

Genellikle meydana gelen beslenme alışkanlıklarının başında, daha yağlı yiyecekleri tüketmeye olan eğilimdir. Yağ tüketimine özellikle dikkat edilmeli, katı margarin ve tereyağından kaçınılmalı, yoğun yağlı etlerden uzaklaşılmalıdır.

Basit karbonhidrat olan saf şeker ve şekerli besinler yerine kepekli ekmek, makarna, bulgur gibi tam tahıl ürünlerinin tüketilmesine özen gösterilmesi, enerjisi yüksek hamur tatlıları yerine sütlü tatlılar, meyve tatlılarının tercih edilmesi, hareketsizlik nedeniyle artan hazımsızlığın önlenmesinde posa içeriği yüksek kuru baklagillerin tüketilmesi (haftada 2-3 kez) ve düzenli spor  yapılması önemlidir.

Çocuklar için Ne Yapmalı?

Çocuklara pırasa, kereviz, ıspanak gibi kış sebzelerini zorlayıcı ve katı tavırlar ile yemek yemelerini sağlamak birçok ebeveyn için hiç kolay değildir. Bu yüzden ısrar etmmemeli, bu sebzeleri değişik şekillerde sunmaya çalışıp ilgilerini çekmeye çalışmalıyız. Örneğin; kereviz yemeğini sevmeyen çocuğunuza, bu sebzeyi rendeleyerek, yoğurda karıştırmak, içine bir miktarda ceviz ekleyerek çocuğa sunmak, aynı şekilde ıspanak yemeğini sevmeyen çocuklara, ıspanağı bir iç olarak kullanarak; börek, poğaça ya da krep yapılması ve çocukların bu besinleri tüketmeleri sağlanmalıdır.

cocuk-beslenmesi

cocuk-beslenmesi

 

Vücut ısısını dengede tutabilmek için bol sıvı alımı gerekmektedir. Yeterli sıvı alımı vücutta oluşan toksinlerin (zararlı öğeler) atılması, vücut fonksiyonlarının düzenli çalışmasında, metabolizma dengesinin sağlanmasında ve vücutta pek çok biyokimyasal reaksiyonun gerçekleşmesinde son derece önemli rol oynamaktadır. Bu nedenle, her gün en az 2-2.5 litre (12-14 su bardağı) su içilmeli, sıvı alımının karşılanmasında ıhlamur, adaçayı, kuşburnu çayı, açık çay gibi içecekler tercih edilmelidir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*