Anasayfa » Beslenme » Nohutun Faydaları
Nohutun Faydaları
nohutun-faydalari

Nohutun Faydaları

Nohutun en bilinen faydalarından biri de idrar söktürücü özelliğidir. Nohut, vücudumuzdaki üre asidini ve ürat tuzlarını, fazla alınan yemek tuzlarını idrarla dışarı atılmasında önemli rol oynar. Böbrek tıkanıklarının giderilmesi, böbrekte oluşan  kum ve taşın atılması, vücudun topladığı suyun atılmasına katkıda bulunmak nohutun faydaları arasındadır. Nohut idrar yollarını dezenfekte ederek burada oluşan yanmaları önler.

nohut-corbasi

nohut-corbasi

İçeriğindeki bol fosfor, B vitaminleri ve proteince zengin olması ile beyin ve sinir sistemi fonksiyonlarına yardımcı olur. En fazla protein, kalsiyum, magnezyum, çinko, demir mineralleri içeren baklagillerdendir. Çalışanlar insanlar oldukça faydalıdır. Bunlarla beraber midemizi kuvvetlendirerek iştahımızı açar.

Nohut yemeği veya çorbası yapılarak günde 50 gram civarında yenebilir. Pişirme suyunu atmayın, vitamin ve mineraller bu suda bulunur, B grubu vitaminler ve mineral kaybına yol açar.

Böbrek kum ve taşları tedavisi’nde

  • 100-150 gr nohut,
  • 100-150 gr arpa
  • ve 1-2 tutam maydonoz kökü

1 litre su ile kaynatılır ve dinlendirilir. Hazırladığımız suyu gün boyunca içme suyu yerine içmemiz gerekir. Böbreklerimizdeki sıkıntılardan kurtulduğumuzda nohutun yararları konusunda inancımız daha da artacak.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*