Anasayfa » Beslenme » Sağlıklı Beslenmenin Temelleri
Sağlıklı Beslenmenin Temelleri
dengeli beslenme

Sağlıklı Beslenmenin Temelleri

Günümüz toplumu, yetersiz, dengesiz ve sağlıksız beslenme sonucunda oluşan ve önemli sorun teşkil eden hastalıklarla mücadele ediyor. Diğer yandan aşırı ve dengesiz beslenme (obezite) sonucu birçok insan sağlığını yitiriyor ve fazla kiloları yüzünden mental olarak da hasar görüyor.

çocuk beslenmesi

çocuk beslenmesi

Sağlıklı, düzenli ve dengeli beslenme özellikle çocuklar için çok önemlidir. Beslenme sorunu olan çocukların fiziksel ve ruhsal gelişimleri geri kalıyor, sağlık sorunları ağır ve uzun bir döneme yansıyor.

Çocukluk ve gençlik döneminde edinilen beslenme alışkanlıkları ömür boyunca devam etmektedir. Çocukları yetişkinlerden ayıran en önemli özellik, devamlı olarak büyüme sürecinde olmalarıdır. Bu süreç, beslenme, genetik yapı, cinsiyet, çevresel faktörler, sosyo-ekonomik durum, kültür ve gelenekler gibi çeşitli etmenler tarafından etkilenir. Bunların içinde en mühimi beslenmedir.

Genetik özellikleri ve çevresel etkenleri her zaman kontrol edemesek bile, çocuklarımıza kazandıracağımız dengeli ve sağlıklı beslenme alışkanlığıyla, toplum olarak daha huzurlu, sağlıklı ve verimli yarınlara adım atarız.

Gerek ailede, gerekse okulda beslenme eğitiminin yeterli düzeyde olmaması, hatalı beslenme alışkanlıklarının kazanılmasında önemli yer tutmaktadır. Öğün atlama, şeker, tuz ve yağ içeriği yüksek yiyecek-içecek tüketimi, bu alışkanlıkların başında yer alıyor.

Çocuk ve gençlerin sahip olduğu yanlış beslenme alışkanlıkları, önemli sağlık sorunlarını beraberinde getirmektedir. Çocukluk dönemindeki bu hatalı beslenme uygulamaları; yüksek tansiyon, kalp ve obezite (aşırı şişmanlık) gibi hastalıklar için temel risk faktörü oluşturuyor.

kalp-hastaliklarinda-beslenme

kalp-hastaliklarinda-beslenme

Sabah kahvaltısı mutlaka yapılmalı, öğün atlanılmamalıdır. Süt içme alışkanlığı mutlaka edinilmelidir. Kemik sağlığı için, kalsiyum yönünden zengin süt, peynir, yoğurt tüketimine özen gösterilmelidir. Bol miktarda sebze-meyve ile günde en az 2-3 litre su tüketilmeli. Şeker, tuz ve yağ içeriği yüksek yiyecek-içecek tüketiminin, bir çok hastalığı beraberinde getirdiği unutulmamalıdır.

Temiz ve mikropsuz besinleri tüketmeye özen gösterilmeli. Çiğ sebze ve meyveler bol suyla yıkanmadan kesinlikle yenilmemelidir. Açıkta satılan yiyecekler satın alınmamalıdır. Eller yemekten önce mutlaka yıkanmalı, unutmayın kirli eller pek çok hastalık mikrobu taşımaktadır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*