Anasayfa » Beslenme » Yeşil Mercimek : Sağlıkla Zayıflatıyor
Yeşil Mercimek : Sağlıkla Zayıflatıyor
yesil-mercimek-zayiflama

Yeşil Mercimek : Sağlıkla Zayıflatıyor

Kurubaklagiller sağlıklı beslenmenin ve sofralarımızın olmazsa olmaz yiyecekleridir. Hele birde içlerinden bir tanesi tam bir sağlık kaynağıdır. Zayıflama – bağışıklık sistemimizi güçlendirmek ve bağırsaklarımızın düzenli çalışmasını istiyorsanız  ” yeşil mercimeği” sofralarımızdan eksik etmemeliyiz.

İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ayça Kaya yeşil mercimeğin mucizevi özelliklerini şöyle anlatıyor:

• İyi bir bitkisel protein kaynağıdır. Besinlerin ısı etkisi dediğimiz bir mekanizma ile metabolizma hızını hafif arttırır. Sindirime bağlı harcanan enerji artacağı için kilo verme sürecinde mucizevi etki gösterir. Yeşil mercimek zayıflama için birebir faydalıdır.

ayca-kaya

ayca-kaya

• Iyi bir bitkisel karbonhidrat kaynağıdır. Yani vücuda kaliteli şeker verir. Özellikle zayıflarken beslenmede günlük alınan kalori azaltılır. Eğer kişi tek yönlü besleniyorsa yeterli şeker alamadığı için buna bağlı halsizlik, yorgunluk, bitkinlik yaşayabibilir. Oysa salatalarına ekleyeceği 2 yemek kaşığı kadar haşlanmış yeşil mercimek vücuda yeterli şekeri verir ve diyete bağlı bu semptomların görülme durumu azalır.

• Doğal lif kaynağıdır. Lifler nedir ? Lifler bitkilerin hücre duvarlarında bulunan bileşenlerdendir. Beslendiğimizde mideye girerler ve şişerek hacim oluştururlar. Böylelikle az yemeyle oluşan acıkma hissi azalır yani tok kalarak diyete uyum süreci kolaylaşır.

yesil_mercimek_zayiflatiyor

yesil_mercimek_zayiflatiyor

Yeşil mercimek bağırsaklar boyunca ilerlerken hareketlerini arttırır. Sağlıklı bir metabolizma düzgün çalışan bir boşaltım sistemiyle olur. Boşaltım sisteminin iyileşmesi zayıflamayı daha da kolaylaştırır.

• İçinde potasyum oranı yüksektir. Bu sayede tansiyonu dengeler. Özellikle kiloya bağlı tansiyon rahatsızlığı olanlarda çok etkilidir. Hem zayıflamaya yardımcı olur hem de tansiyonu düzenler.

Kolesterol değeri sıfır olan bir protein olduğundan, kolestrolü yüksek olanlar güvenle kullanabilir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*