Anasayfa » Beslenme » Tatlı Krizlerine Yenilmeyin!
Tatlı Krizlerine Yenilmeyin!
tatli-krizine-cozum

Tatlı Krizlerine Yenilmeyin!

Canınız tatlı istiyorsa, mutlaka düşük kalorili tatlıları seçin.

Besnlenme uzmanları, düzenli ve sağlıklı beslenme ile kan şekerinin aniden düşüşü ile ortaya çıkabilen tatlı krizlerinin önüne geçebileceğimizi söylüyor.

Kan şekerimizin hızlı bir şekilde düşmesi sonucu olarak bilinen hipoglisemi hastalığının en belirgin nedeni uzun süre boyunca aç kalmamız ve düşen kan şekerimiz nedeniyle tatlı krizine girmemiz olarak biliniyor. Doktorlar, tatlı krizi yaşayanların hergün mutlaka 2,5 – 3 saatte bir hafif besin tüketmeli ve ana öğünlerinin aralarında sağlıklı atıştırmalıklar ile beslenmelerinin önemine dikkat çekiyor.

Farklı alternatifleri deneyin

Birçok uzman tatlı yeme isteği anında düşük kalorili tatlıların seçilmesi gerektiğine değinerek şunları ekliyor, “Yenilecek tatlının türüne dikkat edilmesi gerekli. Baklava, şöbiyet, kadayıf gibi tatlılar yerine sütlaç, güllaç, dondurma gibi şeker oranı daha düşük tatlıları tercih edilmeli. Ayrıca kuru kayısı, incir, erik gibi kurutulmuş meyveler ve taze meyveler de birer alternatif olarak karşımıza çıkıyor.”

kuru-meyveler

kuru-meyveler

Tatlı kriziyle başa çıkabilmek için yapmamız gerekenlerden bazıları

Tatlı krizi ile başedebilmek için bazı önerilerin dikkate alınmasını ifade eden uzmanlar, günlük 150 kaloriyi aşmayan biçimde bir tatlı yenmesinin vücuda çok zararlı olmadığını söylüyorlar ve ekliyorlar: “Tatlılardan alınacak kaloriyi azaltmak için etkili bir çözüm yiyecekleri karıştırarak sağlanabilir. Karışım tatlıları, kan şekerini daha yavaş yükseltip daha yavaş düşürdüğünden ötürü tatlı tüketimine bağlı olarak ortaya çıkan hızlı acıkma hissi de azalır. Şekersiz ama şeker tadı olan aromalı sakızları çiğnemenin, tatlı istediğimiz anda taze veya kuru meyveler ile bu ihtiyacımızı bastırmanın, kuru incir, kuru kayısı, hurma, kuru üzüm, kuru erik gibi tatlı ama sağlıklı atıştırmalıklara yönelmemiz ve kısa yürüyüşlere çıkarak tatlıyı unutmamızı sağlamak en iyi yöntemlerdendir.”

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*